воскресенье, 23 августа 2015 г.

Odpoczynek na Ukrainie

Współcześnie mamy wiele możliwości aby znaleźć miejsce na wypoczynek, coraz częściej kusi nas egzotyka takich krajów jak: Egipt, Turcja, Emiraty Arabskie, Tajlandia, Tunezja, Sri Lanka i dużo innych. Ja i moi przyjaciele wolimy spędzać wakacje na Ukrainie. Prawie co roku w okresie letnim wybieramy się dużą grupą (trzy rodziny z dziećmi) i wyjeżdżamy na tydzień lub dwa na wakacje na Ukrainie.
Zwykle wybieramy się w Karpaty. Dlaczego Karpaty? Po pierwsze jest tu wspaniała przyroda, góry, lasy, rzeki i górskie strumyki. W mojej pracy codziennie mam do czynienia z dużą ilością ludzi wiąże się to z wieloma spotkaniami, rozmowami i dyskusjami. W ciągu roku odczuwam duże zmęczenie, dlatego w trakcie wakacji chciałbym cieszyć się ciszą. Ukraińskie Karpaty są świetnym miejscem na to. Odpoczynek na Ukrainie ­ jest dobrym sposobem, aby zrelaksować się i poczuć egzotykę Europy Wschodniej.


Odpoczynek na Ukrainie ­ przyroda
Odpoczynek na Ukrainie ­ przyroda

Odpoczynek na Ukrainie ­ przyroda
Odpoczynek na Ukrainie ­ przyroda

Gwarancją dobrego wypoczynku jest wybór odpowiedniego miejsca. Mówiąc o ukraińskich Karpatach, można wyróżnić trzy główne obszary: Podkarpacie (obwód Iwano­Frankowski, osobiście lubię ten obszar najbardziej ze względu na zalesienia), Zakarpacie oraz część obwodu lwowskiego. Każdy region ma swoje uroki, więc wybieramy miejsce, które planujemy zwiedzić starannie. Tego lata postanowiliśmy odwiedzić Zakarpacie. Wybór padł na miasto Wynohradiw. Jest to regionalny ośrodek, położony w pobliżu parku narodowego "Czarna Góra". Samo miasto jest ciche, zadbane, pociągające europejskim klimatem. Nawiasem mówiąc, sądząc po zagranicznych tablicach rejestracyjnych, doszliśmy do wniosku, że wielu naszych sąsiadów wybierają się na wycieczkę na Ukrainę, a nawet kupują ziemię i budują domy. Okazałych i pięknych domów w Wynohradiw nie brakuje.

Odpoczynek na Ukrainie ­ Zakarpacie ­ Wynohradiw
Odpoczynek na Ukrainie ­ Zakarpacie ­ Wynohradiw

Odpoczynek na Ukrainie ­ Zakarpacie ­ Wynohradiw ­ Restauracja w hotelu
Odpoczynek na Ukrainie ­ Zakarpacie ­ Wynohradiw ­ Restauracja w hotelu
   
W tym roku zdecydowaliśmy się pojechać do Wynohradiw ze względu na zabiegi terapeutyczne, które muszę odbyć. Sanatorium "Szklarnia"(Teplyca) położone jest na obrzeżach Wynohradiw postanowiłem skorzystać z ich oferty, która bardzo mi odpowiada. Sanatorium zostało niedawno wyremontowano, panuje tam miła atmosfera, dobrze wyszkolony personel oraz wsparcie medyczne ­ wszystko to przyciąga turystów z całego kraju. Zakarpacie jest godne uwagi nie tylko dzięki swojej naturze, ale również ciekawym miejscom, które warto zobaczyć. Termalne źródła Kosino, które się znajdują w pobliżu miasta Beregovo, są znane od czasów Cesarstwa Austro­Węgierskiego. Dzięki prywatnym inwestorom jakość i komfort ośrodka są porównywane do podobnych źródeł i uzdrowisk na Węgrzach czy w Islandii. Ludzie z sąsiednich krajów takich jak Węgry, Rumunia, Słowacja lubią spędzić weekend na Ukrainie. Mają oni okazję zadbać o swoje zdrowie ponieważ pobyt w termach Kosino jest zalecany pacjentom z przewlekłymi chorobami układu mięśniowo­szkieletowego. W termach Kosino uwagę turystów przyciąga bardzo duży wybór saun, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, od gorącej sauny węgierskiej po łaźnię turecką. Wyjątkowy ciepły klimat Wynohradiw i skalista ziemia "Czarnej Góry" stworzyły dogodne warunki do uprawy winogron. Wiele odmian rośnie tylko tutaj. Na tym obszarze występuje dużo małych winnic. Małe prywatne gospodarstwa oferują zwiedzającym degustacje win produkcji własnej: od wytrawnych do słodkich deserowych. Wśród tych ostatnich wyróżnia się "Róża Zakarpacia", która jest wizytówką lokalnych winiarzy. Będąc w Wynohradiw, nie możecie odmówić sobie przyjemności jaką jest odwiedzenie "Domu Wina". Jestem pewien, że wrócicie stamtąd zadowoleni zakupami. Ponadto wyśmienitą produkcję wina oferuje winiarnia "Żaworonok"(Skowronek) w Beregovo.

Odpoczynek na Ukrainie ­ zamki
Odpoczynek na Ukrainie ­ zamki

Odpoczynek na Ukrainie ­ zamki
Odpoczynek na Ukrainie ­ zamki

Po przybyciu na Zakarpacie, każdy turysta musi odwiedzić górskie jezioro Synewyr. Nie byliśmy wyjątkiem. To jest największe i najbardziej znane jezioro w Karpatach ukraińskich. Po spędzeniu pewnego czasu i wysiłku na piesze wspięcie malowniczą drogą leśną (w razie potrzeby można użyć samochod), zostaliśmy nagrodzeni pięknymi widokami. Jeśli chcesz istnieje możliwość przejścia jedym z co najmniej czterech szlaków turystycznych. Po przyjemnym spacerze wokół Synewyr, zrobieniu zdjęć na tle malowniczych krajobrazów można zjeść smaczny obiad w restauracji tuż na miejscu. A w drodze powrotnej kupić całkowicie naturalną ekologiczną żywnosc: dżem z lokalnych jagod górskich, herbatki ziołowe. Małe sklepiki oferują niedrogie wyroby miejscowych rzemieślników: skarpety i swetry wykonane z wełny, tradycyjne ukraińskie wyszywanki – bogato zdobione haftami ubranie świąteczne, wyroby z drewna i wiele więcej.W drodze powrotnej z Synewyra odwiedziliśmy fabrykę sera. Degustacja, która kosztowała bardzo tanio, obejmowała po cztery gatunki owczego i krowiego serów.Mleko jest pobierane z farmy, która znajduje się tuż obok. Oczywiście, są jeszcze ciekawe miejsca, do których nie trafiliśmy w te wakacje. Ale nie można zdążyć ze wszystkim w ciągu tygodnia! Koniecznie wrócimy ponownie.

Odpoczynek na Ukrainie ­ jezioro Synewyr
Odpoczynek na Ukrainie ­ jezioro Synewyr

Odpoczynek na Ukrainie ­ jezioro Synewyr
Odpoczynek na Ukrainie ­ jezioro Synewyr

W drodze powrotnej z Synewyra odwiedziliśmy fabrykę sera. Degustacja, która kosztowała bardzo tanio, obejmowała po cztery gatunki owczego i krowiego serów.Mleko jest pobierane z farmy, która znajduje się tuż obok. Oczywiście, są jeszcze ciekawe miejsca, do których nie trafiliśmy w te wakacje. Ale nie można zdążyć ze wszystkim w ciągu tygodnia! Koniecznie wrócimy ponownie.

Odpoczynek na Ukrainie ­ górski krajobraz
Odpoczynek na Ukrainie ­ górski krajobraz

Odpoczynek na Ukrainie ­ górski krajobraz
Odpoczynek na Ukrainie ­ górski krajobraz
Dodatkowe linki:

1. Odpoczynek na Ukrainie

Комментариев нет: